BETS Round 4 – Forster Results

62 teams tried to tame the bream at Forster, but Ima Lures – Anthony and Rod Thorpe – did it the best. Click through for full results or visit www.bresbream.com.au.

Place Team Angler 1  Angler 2  Payout  BB
1 Ima Lures  Anthony Thorpe  Rodney Thorpe  5 3.74 $2700 + Engel Prize Pack 
2 Bream On  Beau Startin  John Startin  5 3.59 $1900 + $480 Mako Eyewear
Prize Pack 
3 Atomic/Unitika  James Ison  Ian Ison  5 3.38 $1500 + 2 x $150
Tacklepower Vouchers 
4 Drop Lizard Media  Brian Everingham  David Seaman  5 3.33 $600 +
Lowrance HDS 5 Sounder & Structure Scan 
1.36
5 Atomic Evinrude  Graham Franklin  Richard Potter  5 3.25 $500 +
Lowrance HDS 5 Sounder & Structure Scan 
1.38
6 Marineware  Dan Frost  Michael Torak  5 3.25 $300 + Engel MT45 Fridge
Freezer 
7 Chasin Tails  Adrian Soto  Andy Parkinson  5 3.2 $150 + Coleman Tent + Engel
Chairs 
8 Mako Eyewear  Daniel Burgess  Wayne Hawes  5 3.13 $125 + Coleman BBQ +
Engel Cooler Bags 
8 Berkley 2  Michael Milburn  Daniel Bray  5 3.13 $125 + 2
x $50 Windsor Bait & Tackle + Engel Chairs 
10 Asakura Lures  Bruce Lindsay  Phil Nix  5 3.05 $125 + Engel Prize Pack 
11 Damiki/Pontoon 21  Gregg Flett  Wayne Reed  5 2.96
12 Team Sebile Lures  Tony Neal  Shaun Egan  5 2.89
12 Tackleworld Marks Point  Mark Healey  Adrian Neoh  5 2.89
14 Lureandfly.com 2  Ian Seeto  Bernard Kong  5 2.87
15 Team Lance  Matthew Braun  Stuart Kelly  5 2.77
16 Berkley  Russell Babekuhl  Trent Fahey  5 2.71
17 Box Fish Restaurant  Chris Deland  Grant Manusu  5 2.69
18 Hogs Breath Café  John Timbrell  Nick Lototzky  5 2.67
19 Team Patriarch  Peter Kerr  Tim Staunton  5 2.61
20 Compleat
Angler/Koolabung/Yozuri 
Peter Macor  Troy VanKampen  5 2.49
20 Team Samaki  Andy Hillyard  Todd Simpson  5 2.49
22 Dakau Rods  Brad Biddleston  Mick Smith  5 2.17
23 Tackle Power/Quantum/Matilda  Sean Pallent  Ben Godfrey  5 2.15
23 Aaron’s Guttering  Aaron Horne  Alan Cleary  5 2.15
25 Team Pflueger 2  Dean Hammond  Neil Foley  5 2.06
26 TT Lures/Diawa  Daniel Brown  Kris Hickson  5 2.05
27 Hobie Fishing  Shayne Gillet  Kyle Prosper  5 2.01
28 More Dots  Chris Russell  Jason Russell  5 1.97
29 Rotech Australia  Warwick Cregan  Eric Creagan  5 1.96
29 Nitro Bricklaying  Michael Butcher  Geoff Hartin  5 1.96
31 Nitro Scaffolding  Ron Ashman  Scott Kator  5 1.93
32 Bream Tracker  Steve Nedeski  Mark Pigram  4 1.89
33 Top Strike  Jack Dihm  Chris Reggers  5 1.88
34 Gamakatsu/Samurai Reaction
Rods 
Codie Stewart  Bruce Stewart  5 1.86
34 Team TT  Darren Borg  Tracey Mammen  4 1.86
36 Windsor Bait & Tackle  Ben Turbott  Daniel Scott  4 1.83
37 Edgewater/Shimano/Evinrude  Chris Turner  Graham Waters  5 1.66
38 Sunline/Luckycraft  Wayne Robinson  Peter Jarvis  5 1.64
39 Team Pflueger  John Bell  Marc Huisken  4 1.57
40 Duffrods  Peter Holt  Simon McAlpin  4 1.43
40 Secret Creek Lures  James Smith  Kieran Hill  4 1.43
42 Mcphail Real Estate  Scott Lear  Vicki Lear  4 1.35
43 Coolcene Air Conditioning  Scott McNamara  George McNamara  2 1.34
44 Riverstone Battery Warehouse  Adam Sczepaniak  Lisa Sczepaniak  3 1.31
45 F-Bags  Brad Mills  Reece Byrne  3 1.3
46 Procraft  Darren Seckold  Kyle Branch  3 1.18
46 Fish Outta Water/Lox Rods  Simon Scepaniak  Sally Bacon  3 1.18
48 Team Lowrance/High Tec Oils  Greg Silva  Greg Beattie  3 1.13
49 Procraft/startbreamin.com.au  Andrew Prince  Brian Webb  3 1.09
50 Pflueger/Diawa  Wayne Beazley  Steve Almond  2 1.07
51 Evinrude – Shimano  Adam Ward  Mark Dunphy  3 0.94
52 Team Pfluger 3  Gary Brown  David Tosland  2 0.58
53 Team Cranka  Mark Donnelly  Jack Roberson  2 0.57
53 Team Castaway  Rohan Soulsby  Dean Bzadough  2 0.57
55 Madeye Lures/Opposite Lock
Newcastle 
Dion Bull  Steve Poole  1 0.5
56 Salt and Pepper  Steve Vumbaca  Richard Booth  1 0.43
57 Breaminunreel  Paul Dixon  Matt Babbage 
57 Team Friction  Glenn Wilbow  Warwick Shaw 
57 Manning River Marine  Shaun Chapman  Nathan McInnes 
57 Team Nissan  Dean Nash  Gary Newell 
57 Team Illusive  Dean Pateman  Jessica Willis 
57 Stinky Mullet  Luke Mullholland  Walter Scifleet